• VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS  „Wiedza Ratuje Życie” pod hasłem „Żyję Bez Ryzyka”
          • VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Wiedza Ratuje Życie” pod hasłem „Żyję Bez Ryzyka”

          • Dwie drużyny z naszej szkoły, pod opieką pani Joanny Misiewicz, wzięły udział
            w VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Wiedza Ratuje Życie” pod hasłem „Żyję Bez Ryzyka”. Konkurs odbył się
            dnia 4 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Barlinku. Uczestnicy oceniani byli w dwóch konkurencjach:

            I konkurencja – drużyna 3 osobowa rozwiązywała trudny test

            II konkurencja – drużyna przygotowała plakat o tematyce HIV/AIDS nawiązujący
            do hasła „Żyję bez ryzyka”

            Celem konkursu było podniesienie wiedzy na temat HIV i AIDS, problemu XX wieku, który został nieco zmarginalizowany w XXI wieku, choć wciąż istnieje. Każdy uczestnik konkursu dowiódł swoim udziałem, że należy wciąż kształtować w społeczeństwie postawę tolerancji i akceptacji dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS oraz mieć świadomość wpływu własnego postępowania na stan własnego zdrowia. Konkurs nie był łatwy.
            Dotyczył treści związanych z:

            pochodzeniem, budową i biologią wirusa HIV

            źródłami i drogami zakażenia HIV

            profilaktyką HIV/AIDS (w tym profilaktyką poekspozycyjną)

            przebiegiem infekcji wirusowej

            działaniem układu odpornościowego człowieka

            ogólnopolskimi kampaniami społecznymi w latach 2015-2018.

            Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
            w Myśliborzu i Starostwo Powiatowe w Myśliborzu, a partnerem współpracującym Szkoła Podstawowa Nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi w Barlinku.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

            drużyna Technikum: Dawid Janiszewski, Kacper Janiszewski i Szymon Skica (opiekun J. Misiewicz)

            drużyna LO: Dec Emilia, Krawczuk Julia i Jaszczyszyn Maciej (opiekun P. Śwital)

            Mimo wysiłku nie zajęli oni miejsca na podium, jednak sam fakt, że zaangażowali się
            w przygotowania konkursowe powoduje, że i tak są wygranymi, bo wiedza ratuje życie! BRAWO!

            Joanna Misiewicz

        • Prelekcje profilaktyczne
          • Prelekcje profilaktyczne

          • Profilaktyka jest ważnym elementem w życiu szkoły. Pozwala zapobiegać wielu zagrożeniom zdrowia i życia. W tym celu w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne. Przez dwa dni gościliśmy panią Reginę Małgorzatę Giniewicz ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myśliborzu.

            Pierwsza prelekcja odbyła się 30 listopada, w której uczestniczyli uczniowie klasy 1 a LO oraz 1 a BSz. Spotkanie było związanie ze szkodliwością palenia papierosów, z racji obchodzonego 15 listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku, w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli, palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta, z racji swojej powszechności, szybko traci swój wydźwięk. W trakcie zajęć przedstawicielka PSSE  próbowała przypomnieć uczniom o szkodliwości tego nałogu.

            5 grudnia poświęciliśmy tematowi AIDS i HIV. 1 grudnia jest dniem, który jest obchodzony jako Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji uczennice klasy 2 b LO przedstawiły krótki film na temat sposobów zakażenia wirusem HIV oraz sytuacji w Polsce osób zakażonych HIV oraz chorych na AIDS. Po krótkim filmie uczestnicy zajęć mogli anonimowo zadać pytania, na które bardzo dokładnie odpowiadała pani Regina Giniewicz. W spotkaniu profilaktycznym uczestniczyły klasy: 2 b LO, 3 a ZSZ, 3 b ZSZ oraz 2 T Technikum.

            Mamy nadzieję, że spotkanie przyniesie oczekiwane rezultaty a w głowach uczniów zostanie dużo informacji. Pamiętajmy, że „wiedza ratuje życie” i z tym mądrym powiedzeniem chcielibyśmy zaprosić wszystkich do aktywnego włączania się we wszystkie działania profilaktyczne w naszej szkole.

                                                                              Piotr Śwital

             

             

        • Andrzejki WTZ 2018
          • Andrzejki WTZ 2018

          • Jak obiecaliśmy 28 listopada ponownie odwiedziliśmy naszych przyjaciół z Warsztatu Terapii Zajęciowej.  Tym razem przygotowaliśmy konkursy, wróżby związane z ANDRZEJKAMI.  Tym razem nasi przyjaciele oczekiwali nas niecierpliwie. Po przyjściu rozpoczęła się świetna,  dwugodzinna zabawa, po której z super humorami wróciliśmy do szkoły.

        • Odkryj Swój Talent w Zespole Szkół pPonadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie
          • Odkryj Swój Talent w Zespole Szkół pPonadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie

          • 27 listopada 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego promujące szkolnictwo zawodowe w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych - "Odkryj Swój Talent". Zaplanowane przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie oferty edukacyjnej szkolnictwa zawodowego. Młodzież zapoznała się z takimi zawodami jak: kucharz, piekarz, sprzedawca, fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, lakiernik, blacharz samochodowy, monter sieci i urządzeń sanitarnych, operator obrabiarek skrawających, technik informatyk. Zaproszeni uczniowie obejrzeli prezentację na temat tych zawodów, a także film o naszej szkole. Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję wypełnić kwestionariusz, aby dowiedzieć się, jakie mają predyspozycje zawodowe. Podczas spotkania przybliżono uczniom, jak wygląda praca w poszczególnych zawodach, gdzie i jak zorganizowane są praktyki zawodowe, jakie trzeba zdać egzaminy zawodowe. Ponadto uczniowie zapoznali się z kierunkami kształcenia zawodowego, jakie oferuje nasza szkoła. Wzięli także udział w konkursach dotyczących różnych zawodów. Mieli możliwość pokazania się w nowej roli. Na oczach koleżanek, kolegów i opiekujących się nimi nauczycieli przeobrazili się w stolarzy, lakierników, cukierników i piekarzy. Następnie w konkurencjach grupowych układali „zawodowe puzzle” i wymyślali hasła reklamowe.

            Mamy nadzieję, że udział w tym spotkaniu pomoże młodzieży podjąć decyzję o wyborze dalszego kierunku kształcenia.

            W organizację przedsięwzięcia zaangażowali się uczniowie z klasy 2aLO: Patrycja Dąbska, Aleksandra Turów, Julia Pilecka, Kinga Kubińska, Klaudia Kotus, Weronika Janiszewska, Weronika Kowalewska, Katarzyna Cholewińska, Kacper Kasprzak, Bartosz Przespolewski, Klaudia Kruszyńska oraz z klasy 2bLO Aleksandra Wodzińska, a także klasy 2T Maja Zarzycka.

            Spotkanie zorganizowały: Eliza  Agopsowicz, Anna Lenartowicz, Lucyna Kotowicz oraz  Alicja Musioł.

             

             

             

        • „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości" w ZSP Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie
          • „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości" w ZSP Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie

          • Tegoroczną XI edycję światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego na świecie wydarzenia promującego świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw rozpoczęliśmy 12 listopada.

            W szczególnym dla Polaków 2018 roku zorganizowaliśmy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości pod hasłem „100 lat Polskiej Przedsiębiorczości". Chcieliśmy pochylić się nad niedocenianymi bohaterami polskich batalii o niepodległość – przedsiębiorcami, którzy nie tylko mieli niepodważalny wkład w ponowne pojawienie się Polski na mapie, ale przede wszystkim swoją zawodową aktywnością wspomagali rozwój wolnego państwa.

            Pamiętamy, że dziś jeszcze ważniejsze jest, by patriotyzm łączyć z byciem przedsiębiorczym – firmy i przedsiębiorcy rozwijają gospodarkę, są ważnymi ambasadorami Polski poza granicami kraju. Jednocześnie chcieliśmy prześledzić to, jak polski biznes zmienił się w ostatnich latach.

            Uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w wydarzeniach takich jak:

            • Konkurs na plakat o tematyce dotyczącej firm, które powstały po 1918r. i miały duży wpływ na rozwój polskiej gospodarki.

            Uczniowie klas I a LO, I b LO i IT przygotowali plakaty o tematyce konkursowej i na forum swoich klas na lekcjach podstaw przedsiębiorczości zaprezentowali wybrane przez siebie firmy. 12.11.2018 r. plakaty zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. 

            Komisja konkursowa wytypowała następujących laureatów:

            1. I miejsce: ucz. Zuzanna Jakuszewska ,Maciej  Jaszczyszyn, Julia Krawczuk kl.1bLO
            2. II miejsce: ucz Natalia Łuszczek, Oliwia Kot. kl.1bLO
            3. III miejsce: ucz .Sebastian Marcinowski, Jakub Kula  kl.1T

             

            • Konkurs na prezentację multimedialną o tematyce dotyczącej firm, które powstały po 1918r. i miały duży wpływ na rozwój polskiej gospodarki.

            Laureatami tego konkursu zostali następujący uczniowie:

             

            1. I miejsce:  Szymon Skica  ucz. kl.1T
            2. II miejsce: Bartosz Skica ucz.  kl.3T
            3. II miejsce: Łukasz Żłobicki ucz. kl.3T
            4. III miejsce: Maja Zarzycka ucz. kl. 2T

             

            • Wyście do zakładów pracy w celu zapoznania się z ich działalnością

            13.11.2018r. w ramach realizacji projektu nasi uczniowie uczestniczyli w jednodniowych wycieczkach do  dębnowskich firm: Piekarni Dolińczyk&Konopa s.c. przy  ul. Kościuszki 30,  Firmy MAHOŃ przy ul. Kostrzyńskiej 31 oraz do firmy KAMA przy ul. Mickiewicza 45  Podczas spotkań zdobyli wiedzę o wykształceniu, umiejętnościach,  czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Pozyskali informacje dotyczące związku pomiędzy wykształceniem, a karierą zawodową. Mieli możliwość zapoznania się z organizacją procesu produkcji  i zarządzania firmą

            • Spotkanie z przedsiębiorcami

            14.11.2018r. w Klubie Muzycznym GISO EVENT  odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami oraz animatorem i kreatorem imprez .

            Pan Grzegorz Kujda w trakcie swojego wystąpienia mówił o budowania własnej marki. Przytoczył cytat Jacka Trouta  „Wyróżnij się albo zgiń". Zachęcał młodzież do podejmowania wyzwań i do wykorzystywania nadarzających się szans.

            Właściciel firmy LARIX pan Waldemar Czepułkowski przedstawił historię powstania zakładu. Ciężka praca, upór, dążenie do celu, to wyznaczniki sukcesu. Obecnie LARIX jest jedną
            z nowocześniejszych stolarni, realizuje zamówienia m.in.  z Niemiec, Belgii, Austrii i Norwegii.

            Duże zainteresowanie uczniów wywołało wystąpienie absolwenta naszej szkoły Mateusza Obielaka, który opowiadał o swojej przedsiębiorczości. Obecnie pracuje jako manager w GISO,
            a zaczynał tu pracę jako kelner.

            • Konkurs wiedzy hasłem „100 lat Polskiej Przedsiębiorczości"

            16.11.2018r. odbył się konkurs,  w którym należało wykazać się wiedzą o firmach, które powstały po 1918r. i odegrały dużą rolę w rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

            Laureatami konkursu wiedzy o polskiej niepodległej przedsiębiorczości zostali:

            1. I miejsce: Maja Zarzycka ucz. kl.2T
            2. II miejsce: Sebastian Jakubowski  ucz. kl.3aLO
            3. III miejsce :Łukasz Żłobicki  ucz.kl.3T

             Działania podjęte w ramach „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości" będą z pewnością sprzyjały podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, a także pomogą im  rozwijać postawę patriotyzmu gospodarczego.  Mamy nadzieję, że nasze działania uruchomią potencjał kolejnych przedsiębiorców w naszym mieście.

            Kierujemy serdeczne podziękowania do osób i instytucji zewnętrznych, które pomogły nam zorganizować „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości" w ZSP Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie:  panu Grzegorzowi Kujdzie właścicielowi klubu muzycznego GISO, panu Janowi Kuśmierkowskiemu właścicielowi Zakładu Produkcyjno-handlowego KAMA, pani Zofii Dolińczyk i panu Dariuszowi Konopie właścicielom piekarni, panom: Bartłomiejowi Czernieckiemu i Mieczysławowi Kukuruzie  wlaścicielom firmy MAHOŃ oraz panu Waldemarowi Czepułkowskiemu właścicielowi firmy Larix.

            Koordynatorami  „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości" byli nauczyciele naszej szkoły:
             Alicja Musioł  i Lucyna Kotowicz.

             

            Światowy tydzień przedsiębiorczości w szkole:

            Światowy tydzień przedsiębiorczości w Piekarni Dolińczyk&Konopa s.c. :

            Światowy tydzień przedsiębiorczości w firmie MAHOŃ:

            Światowy tydzień przedsiębiorczości w klubie muzycznym GISO EVENT:

        • 100 rocznica odzyskania niepodległości
          • 100 rocznica odzyskania niepodległości

          • Nie zmieniajmy święta w wojnę,
            niech się jad z nas dziś nie sączy.
            Niech miasta będą spokojne,
            niech dziś radość nas połączy.

            Pokój niech wśród nas zagości,
            dość polskiego piekła mamy.
            Dziś jest Dzień Niepodległości,
            bądźmy wreszcie Polakami.
                                                            Wisława Szymborska

            Jak co roku i w tym młodzież naszej szkoły wzięła udział w uroczystości  związanej ze Świętem Niepodległości. Samorząd Uczniowski i jego przedstawiciele wraz z opiekunem oraz panem dyrektorem zebrali się przed godziną jedenastą na Placu Konstytucji 3 Maja. Tego dnia obchodziliśmy szczególną, bo 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. O 12:15 na Placu Konstytucji 3 Maja przy pomniku Orła Białego, po zaśpiewaniu przez wszystkich zebranych hymnu państwowego rozpoczęły się wystąpienia i wręczenie medali Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno. Kolejnym punktem uroczystości było wypuszczenie 100 balonów na Stulecie, po czym zespół taneczny „Mali Cychrowiacy” wykonał poloneza. W dalszej części delegacje władz, szkół, organizacji, zakładów pracy, przedsiębiorstw, kombatanci złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów pod pomnikiem Orła Białego. Na koniec mieszkańcy Dębna, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę złożyli 100  biało-czerwonych goździków, a z kapelą 100 osób odśpiewało pieśń „Zostaniemy na tej Ziemi”.

                                                                                                    Małgorzata Jakuszewska

        • Wyjazd do muzeum geologicznego
          • Wyjazd do muzeum geologicznego

          •     9 listopada 2018 najwspanialsza (skromnie mówiąc) klasa na świecie - Wasza ukochana III A LO wraz z najwspanialszą wychowawczynią na świecie - panią Joanną Sołtys i najcudowniejszą polonistką (także na świecie) Bożeną Ferkaluk, wyruszyła w daleki i szeroki świat, by zwiedzić jego najbardziej skryte zakamarki, cieszyć się jego pięknem, spełnić swoje marzenia, znaleźć miłości.... A nie, to nie tak historia, więc jaki był naprawdę ten jesienny środowy dzień, już opowiadam!

            Pobudka po 6.00 rano - ekstra, a można by jeszcze trochę pospać. Dobra, jak trzeba wstać, to trzeba, szybko się ogarniam, na wpół przytomny, ale daję radę, opuszczam hacjendę - git. Zdążyłem - mamy jakoś godzinę 7.40, autobus jest wypełniony cudowną, wzorową młodzieżą, którą dane jest mi - zwykłemu przeciętniakowi, spotykać każdego Bożego dnia, za sterami maszyny siedzi równie wspaniały kierowca - którego tu z miejsca pozdrawiam! Na straży porządku i sprawiedliwości stoją dwie niesamowite nauczycielki, które użera... Miałem na myśli... Radują swoje serca naszą obecnością już 3 rok. Dochodzi 7.50, no coś koło tego ... Ruszamy. Młodzież rozprawia o polityce, bieżących sprawach narodu, prowadzi inteligentne rozmowy, pielęgnuje ideę cnoty i dzieli się nią nawzajem z bliźnimi, wymienia swe filozoficzne poglądy, jak i dba o swe umiłowanie muzyki, no a ja jako zwykły outsider zakładam słuchawki na uszy i tonę w głębokim morzu rock’n rolla, w którym zresztą uwielbiam się topić, najlepiej już bez wynurzania się. Trasa mija wspaniale, jest pełna harmonii, wzajemnej miłości, sympatii oraz cierpliwości - autobus staje się oazą spokoju i, jak i tak wiele razy wspominanej w Biblii miłości bliźniego. Gdy jesteśmy blisko miejsca docelowego - Szczecina, nawet ja zaczynam rozmowę - co dziwne, jak człowiek, a nie zgodnie ze swą dziwną naturą. Tematem tej rozmowy jest “Bohemian Rhapsody” - zanurzające obecnego odbiorcę dzieł kinematograficznych w rock’n rollowym świecie Queen - z Freddie’m Mercurym na czele - w świecie który choć przeminął, dalej istnieje. (“Non omnis moriar”). Wychodzimy z autokaru - zupełnie umyślnie, nie przy naszym celu. Jesteśmy bowiem przedstawicielami młodzieży, która nawet w niedługim odcinku drogi potrafi cieszyć się pięknem Bożego świata, jak i możliwością czerpania w nim swych inspiracji. W końcu docieramy na miejsce, ukazuje się on - budynek Muzeum Geologicznego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego - budynek o nazwie tak długiej i wielkiej, jak umiłowanie, którym darzymy wspaniałą naukę geografii, długiej, jak niekończące się rzędy 5-tek i 6-tek na naszych świadectwa i wreszcie tak długiej, jak umiłowanie, którym się wszyscy wzajemnie obadrowujemy, jako wzorowa klasa, pozbawiona jakichkolwiek podziałów, uprzedzeń, czy plotek. W środku spotykamy charyzmatycznego, niesamowitego wykładowcę, który pomimo mnogości swej wiedzy, ani razu nie potrafi zagiąć nas żadnym z pytań, bowiem na każde z nich znamy odpowiedź, nawet gdy ta wykracza ponad możliwości poznania statystycznego człowieka - bowiem za Horacym, jak i Janem Kochanowskim umiłowaliśmy cnotę, a każdego z nas można określić mianem Poeta Doctus. Po wstępnych pytaniach, jak i przedstawieniu niejednego minerału zostajemy zabrani do pokoju zabaw, pokoju Greya, Dark Roomu... Wbrew nazwie, żadne z nas nie doznaje tam żadnej traumy, bądź cielesnej satysfakcji - zamiast tego, co bardziej do nas pasuje otrzymujemy tak bardzo upragnioną dawkę wiedzy, pokarmu dla umysłu, którego tak bardzo jesteśmy złaknieni. Możemy ujrzeć Różne twory przyrody - minerały w sposób wykraczający poza możliwości oka ludzkiego, co jest dla nas wspaniałym przeżyciem, bowiem, jak już wiecie, umiłowaliśmy mądrość. Po wyjściu z tajemniczego pomieszczenia otrzymujemy kolejną dawkę wykładów i widoków na różne dzieła natury, które dla naszej młodzieży są tym, czym dla mnie - outsidera, rock’n roll - muzyką dla uszu i tchnieniem w nosdrzach. W trakcie ostatnich momentów spędzonych w tym wspaniałym miejscu natrafiliśmy także na jeden z kamieni, który dał wielką dawkę inspiracji - nosił nazwę “Patologia” - będącą całkowitą antytezą nas, stroniących od wulgarnego języka, imprez, oraz wszelkich grzesznych uciech świata doczesnego. Potem niestety przyszedł czas na opuszczenie tego pięknego miejsca. Tuż po tym udaliśmy się do autobusu, który zabrał nas wprost do Galaxy. Tam wyjątkowo, jako alternatywę dla ciągłej, systematycznej, wytrwałej, codziennej nauki udaliśmy się do kina i zagłosowaliśmy bardzo jednogłośnie, by obejrzeć film “Serce nie sługa” - naturalnie nie tylko dla własnej uciechy, ale przede wszystkim by uzyskać nowe odniesienie i motywy na maturę z naszego rodzimego języka, który w każdej chwili jest nam pasją, dumą i jednym z celów życia. Na nieco ponad godzinę przed seansem zdecydowaliśmy się na wprowadzenie w życie filozofii epikurejskiej i poświęcenie czasu dla ziszczenia zasady Carpe Diem - oddaliśmy się więc na chwilę drobnym przyjemnościom, kosztując smaków różnych stron świata, jak i zakupując pochodzące zeń drobiazgi. Czas na przyjemności z pewnością był czasem pełnym prostej radości i optymizmu, który nigdy nas nie opuszczał, mimo wielu, można by rzec ciężkich aspektów życia codziennego - czas ten, jak łatwo się domyślić - upłynął bardzo szybko. Przyszła kolej na seans - jak już rzekłem miłujemy się wzajemnie - miłość więc można było ujrzeć nie tylko na kinowym ekranie - w naszej cudownej klasie ta miłość jest dosłownie wszędzie, przede wszystkim w młodzieńczych, oddanych sercach. Wśród miejsc na sali można było dojrzeć się przynajmniej jednej równie wspaniałej, znanej nam osoby, która jednak z nami nie przyjechała. Film sam był przeżyciem naprawdę niezwykłym, nieraz pobudzającym nasze emocje - co wskazuje na naszą bezgraniczną empatię i wrażliwość. Niestety wszystko, co miłe, piękne i inspirujące, bardzo szybko się kończy. Wkrótce przyszło nam pożegnać się ze Szczecinem - przynajmniej na teraz. I powrócić, by uradować utęsknione za nami kochane miasta, domy, ludzi... By dalej poznawać świat, uczyć się, współczuć, wspierać, po prostu żyć....

            I wtedy odjechałem na mym koniu nie zważając już na nic, odjechałem w stronę zachodzącego słońca... Aaaa...To też nie ta historia....

            Chociaż piszę pół- żartem, pół- serio :)
            Wiecie,? Ta wycieczka była właśnie tym, czego potrzebowaliśmy... Nie mówię tu tylko o walorach edukacyjnych - które zresztą zaistniały wcale efektywnie. Czasem potrzeba nam czegoś takiego, oderwania od monotonii życia codziennego. Póki jesteśmy tu, jesteśmy rodziną, nie ważne, jaka by ta rodzina nie była... Wystarcza parę dłuższych chwil, by zacząć za nią tęsknić, za tym, co wspólnie przeżywamy, za drogą, którą wspólnie przechodzimy, za to, kim jesteśmy - ale razem. Niedługo już pójdziemy, każdy w swoją stronę... A wtedy czegoś zabraknie, nacieszmy więc się sobą, póki możemy!

                                                    Hubert Suda IIIa LO

             

             

        • „A to Polska właśnie...”
          • „A to Polska właśnie...”

          •  

            9.11.2018 r. był w naszej szkole dniem, w którym dane było nam obchodzić Święto Niepodległości. Tym razem święto było szczególnie wyjątkowe - to już 100 lat Wolności, 100 lat odrodzonego Polskiego państwa, 100 lat, które utrwaliły Polskę
            na mapie Europy!
            Po 2 latach Waszych ulubionych przedstawień dawanych przez wysłużoną już obecną III A przyszła pora na to, żeby w końcu się coś się zmieniło, żeby w końcu ktoś nas zastąpił, przejął pałeczkę i wziął na swe barki to aktorskie brzemię - udało się kogoś takiego znaleźć....
            Tym razem dla odmiany zaskoczyła nas *UWAGA! UWAGA!* III A! - umiem budować napięcie, co ? Za merytoryczną opiekę odpowiedzialne były też tak dla odmiany panie Joanna Sołtys i Bożena Ferkaluk.
            No więc jak to wyglądało? To sami już widzieliście, ale opiszę. Zacznijmy od samego początku. Dawno, dawno temu, z miesiąc, albo dwa, kto wie, zaczęły się delikatne wzmianki o tym, że trzeba kombinować nad uroczystością 11 listopada. Wszystko spoko, pomyślicie, hm? No właśnie nie do końca - nie wszystko jest tak proste, jak można pomyśleć, nauki bynajmniej nie ubywa, niektórzy z nas robią prawko, a inni próbują też po prostu żyć - dobra to zaczyna przybierać pesymistycznego wydźwięku, a nie o to przecież chodzi. Także wracając do tematu - coraz częstszym obiektem rozpraw na lekcjach stawał się nasz 11 listopada - pomysłów nie przybywało za nic, ale w końcu pani Bożena podała hasło: “Wesele” - i było to słowo klucz, bowiem tuż za nim potoczyła się cała artystyczna lawina. Scenariusz już wkrótce był gotowy. Jedziemy z próbami, których nie było i tak jakoś wiele - chociaż na pewno zrobiliśmy samo przedsięwzięcie wyszło nam na pewno perfekcyjnie, idealnie i doskonale, tak skromniutko mówiąc. Ale tak serio, dacie wiarę, że wyrobiliśmy się w niepełne dwa tygodnie? Taaaa, ja też bym nie dał, na czym skończyliśmy? A, tak - fabuła naszego przedstawienia była z deczka inna, niż zwykle, dlaczego? Już mówię - miało ono pokazać nie tylko wielkie, podniosłe i patetyczne widowisko, jak ostatnimi laty, ale także pokazać, jak wyglądają nasze aktorskie zmagania, zarówno z postawionym zadaniem, jak i sobą nawzajem. Wszystko rozpoczyna się, gdy wbiega ten przystojniak (no w sumie tylko, jak się zamknie oczy i odwróci...) z cudownymi wieściami, że dla odmiany w końcu wybrano naszą klasę do ogarnięcia jakiejś uroczystości. Zdania są podzielone, ale w końcu pomimo przeciwności odnajdujemy wspólny język, BO GDZIE ZNAJDĄ SIĘ TAKIE GWIAZDY, JAK MY! Przechodzimy do najważniejszej - patriotycznej części przedstawienia - ukazując fragmenty “Wesela” i wcielając się w jego bohaterów - ja grałem Wernyhorę, no i tego zdrajcę Branickiego - ooo i nie potrzebowałem żadnych rekwizytów i przebrań, bo wystarczająco strasznie wyglądam już bez tego -  urodzony ze mnie aktor, czyż nie? Wszystko brzmi naturalnie, czyż nie ? Wisienka na torcie to fakt, że wszystko ukazaliśmy całe przedstawienie, jako próbę do spektaklu, dobre, co ? Nawet, jak ktoś strzela byka, to wychodzi tylko bardziej realistycznie - cała ta akcja to jedna wielka definicja geniuszu taktycznego! Na koniec jeszcze zatańczyliśmy artystyczny, spektakularny taniec z flagami. Nie mógłbym także nie wspomnieć o Emilce Porowskiej i jej anielskim śpiewie, którym nam pozwoliła się cieszyć tego wspaniałego dnia. Uroczystość elitarnie nagłośnili Maja i Szymon z klasy II technikum, zaś poprowadziła profesjonalnie Natalia Jakóbczyk - uwiecznił ją zaś swą fotograficzną wizją Kacper Binięda.
            Jak co roku powtórzę o wielkiej wartości takich uroczystości, bo nie byłbym sobą... O hymnie napiszę dla odmiany teraz - na sam koniec. Zależy mi, by poruszyć kwestię “Mazurka Dąbrowskiego” - bowiem w tym roku był jakiś inny, jakiś wspanialszy. Śpiewali dosłownie wszyscy, tylko że śpiew pochodził tym razem nie tylko z ust, ale przede wszystkim z serca. Ciepło, które dało się wyczuć było czymś więcej niż emocjami! Czuło się coś takiego, jakby sam Pan Bóg odwiedził nas w ten szczególny czas, gdy już całe stulecie przeżywamy jako ludzie wolni! Cudownie jest patrzeć jak Polacy z naszej małej, jak i tej wielkiej ojczyzny w te piękne chwile jednoczą się i stają się jedną rodziną! Miłego świętowania moi mili!

                                                                                                Hubert Suda z klasy III a LO

             

             

        • 1 listopada
          • 1 listopada

          •                   

            Uroczystość Wszystkich Świętych– w Kościołach łacińskich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła Katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

            W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Nasi uczniowie także pamiętają o tych, którzy pracowali w naszej szkole, a spoczywają na cmentarzu przy ulicy Kościuszki. Zakupione zostały znicze, które zostały zapalone w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Ponadto jak co roku zajęliśmy się opuszczonym grobem pierwszego dyrektora pana Józefa Fornagla, posprzątaliśmy, ustawiliśmy stroik i zakupiliśmy kwiaty do wazonu.

                                                                                           Małgorzata Jakuszewska

                                      

        • Dzień Chłopca
          • Dzień Chłopca

          • Jak co roku dziewczęta naszej szkoły pamiętały o chłopcach w dniu  ich święta, złożyły im życzenia: 

            W chłopięcym już to stwierdzisz wieku,
            Że świat wciąż robi Ci na przekór.
            Na drodze życia już od razu
            Znaki zakazu:
            Nie wolno piłką rzucać w okno!
            Nie wolno kąpać się bo mokro!
            Nie wolno kłamać w życie wiośnie!
            Nie wolno kląć, aż się dorośnie!
            Nie wolno palić ani pić,
            Bo wciąż Ci mówią wstydź się, wstydź!
            Gdy w wiek męski zdołasz zmienić
            Tę młodość szkolną i mozolną,
            Wolno Ci się będzie ożenić
            I znów Ci nic nie będzie wolno!

            i poczęstowały słodkościami. Odbył się wcześniej w szkole konkurs na „NAJSYPATYCZNIEJSZEGO” , w którym poszczególne miejsca zajęli:

            I miejsce- pan Bartosz Zadroziński nauczyciel języka angielskiego

            II miejsce- Hubert Suda i Grzegorz Jakuszewski z klasy 3a LO

            III miejsce- Bartosz Przespolewski i Kacper  Kasprzyk z klasy 2a LO.

                                                                                          Małgorzata  Jakuszewska

             

        • Dzień Chłopaka 2018 w WTZ
          • Dzień Chłopaka 2018 w WTZ

          • 28 września samorząd uczniowski naszej szkoły zorganizował naszym przyjaciołom z Warsztatu Terapii Zajęciowej DZIEŃ CHŁOPAKA.  Około godziny 10 rozpoczęła się zabawa przy muzyce dyskotekowej. Nasi przyjaciele wzięli udział w konkurach przygotowanych specjalnie dla nich na ten dzień. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczestników. Było wesoło i zabawnie. Postanowiliśmy, że wkrótce odwiedzimy WTZ ponownie.

        • Konkurs wiedzy i umiejętności plastycznych pt. „Rośliny wodne w ocenie jakości wód i ochronie ekosystemów wodnych oraz w oczyszczaniu ścieków bytowych i komunalnych”
          • Konkurs wiedzy i umiejętności plastycznych pt. „Rośliny wodne w ocenie jakości wód i ochronie ekosystemów wodnych oraz w oczyszczaniu ścieków bytowych i komunalnych”

          • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” zorganizował konkurs pt. „Rośliny wodne w ocenie jakości wód i ochronie ekosystemów wodnych oraz w oczyszczaniu ścieków bytowych i komunalnych”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o roślinach wodnych i propagowanie ich ochrony, pokazanie młodzieży związku pomiędzy oddziaływaniem działalności rolniczej a efektem występowania określonych gatunków roślin wodnych w rzekach czy jeziorach. Kolejnym celem konkursu było poszerzenie wiedzy o roślinach wodnych wykorzystywanych w hydrofitowych systemach oczyszczania ścieków.

            Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap został przeprowadzony 14. września w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu, w którym wyłoniono pięciu finalistów. Drugi etap odbył się 28. września w sali w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, przy ul. Słowackiego 17, w Audytorium Maksimum im. Mariana Lityńskiego.

            Zadania i pytania na konkurs zostały odrębnie opracowane dla trzech grup wiekowych z uwzględnieniem specyficznych uwarunkowań problemów ochrony ekosystemów wodnych na terenie powiatów drawskiego, gryfickiego i myśliborskiego.

            Nasza młodzież z klasy 4 Technikum Żywienia: Judyta Juchlke, Natalia Gucwa i Arkadiusz Siwoń, pod opieką pani Joanny Misiewicz, reprezentowali szkołę w kategorii „Technolog roślin wodnych” w pierwszym etapie konkursu. Obie dziewczyny dostały się do finału. Ostatecznie w drugim etapie Natalia została laureatkę pierwszego miejsca a Judyta czwartego. Uczennice musiały rozpoznawać roślinność wodną, właściwości troficzne charakteryzujące siedliska tych roślin oraz hydrofitowe systemy oczyszczania ścieków. Musiały również zapoznać się z Powiatowym Programem Ochrony Środowiska dla Powiatu Myśliborskiego na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024 oraz innymi dokumentami związanymi z obszarami chronionymi na terenie powiatu. Wykonały, więc ogromną pracę. Koordynatorem konkursu była pani dr hab. inż. Małgorzata Gałczyńska.

            Joanna Misiewicz

        • Zachodniopomorski Festiwal Nauki na PUMie
          • Zachodniopomorski Festiwal Nauki na PUMie

          • W piątek, 21 września odbył się wyjazd uczniów z klas 2a, 2b i 2T na Pomorski Uniwersytet Medyczny. Plan zajęć przedstawiał się następująco:

            1. Wykład wygłoszony przez panią dr n. med. Natalię Łanocha-Arendarczyk z Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Medycznej PUM Czy zagrażają nam pasożytnicze choroby tropikalne? Pani doktor tłumaczyła, jak przeciwdziałać zarażeniu się pasożytami wywołującymi choroby tropikalne, będąc np. na wakacyjnych wojażach oraz jakie problemy zdrowotne sprawiają takie choroby i czym się one objawiają. Po wykładzie mogliśmy posłuchać o pracy analityka medycznego.
            2. Ćwiczenia w sali ćwiczeń katedry prowadzone przez panią mgr Karolinę Kot pt: Pasożyty – mieszkańcy przewodu pokarmowego. W tej części zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć przygotowane wcześniej preparaty z rożnymi pasożytami, np. glisty ludzkie, różne gatunki tasiemców, owsiki i inne pasożyty.
            3. Kolejne warsztaty przygotowane przez panią dr n. med. Katarzynę Galant z Katedry Mikrobiologii, Immunologii i Medycyny Laboratoryjnej PUM Jak bakterie chorobotwórcze wyglądają naprawdę? Tutaj dowiedzieliśmy się, czy bakterie naprawdę są aż takie groźne. Mogliśmy je oglądać pod dużym powiększeniem.
            4. Ostatni wykład w sali seminaryjnej był poświęcony morfinie - Dwa oblicza morfiny - lek czy narkotyk? Przygotowała go pani mgr Emilia Metryka z Katedry i Zakładu Biochemii PUM. Ten wykład chyba najbardziej zaciekawił uczniów. Mogli się oni dowiedzieć, jak działa morfina, jako lek.

            Wyjazd, choć obfitujący w wiele trudnych informacji, podobał się uczniom. Z zaciekawieniem uczestniczyli oni w zajęciach. Może kiedyś spotkają się tam w roli prowadzących?

            Joanna Misiewicz

        • Sprzątanie Świata - Dębno 2018
          • Sprzątanie Świata - Dębno 2018

          • Akcja „Sprzątanie Świata - Dębno 2018” odbyła się dnia 19. września. Tego dnia młodzież klasy 1a Branżowej Szkoły I stopnia wraz z wychowawczynią panią Joanną Misiewicz udała się na tereny przyległe do ul. Siewnej (za stacją LOTOS w kierunku cmentarza żydowskiego). Zanim uczniowie zaczęli zbierać śmieci, wychowawczyni przeprowadziła pogadankę na temat samej akcji, jej celów oraz sposobu segregacji odpadów. Wspólnymi wysiłkami staraliśmy się, choć trochę, uporządkować trawiasty teren wzdłuż polnej drogi. Wszystkie worki pozostały złożone pod wierzbą za garażami w miejscu skrzyżowania ulicy Siewnej i Wojska Polskiego.

            Joanna Misiewicz

        • Dzień Sybiraka i Kombatanta
          • Dzień Sybiraka i Kombatanta

          • 17 września 2018 roku w sali Dębnowskiego Ośrodka Kultury w Dębnie zorganizowane zostały uroczyste obchody Dnia Sybiraka, które połączone zostały z Dniem Kombatanta. Uroczystość składała się z dwóch części.
            W części oficjalnej gospodarz spotkania, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
            w Dębnie, Adam Kaczmarczyk powitał wszystkich zebranych. Następnie
            w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Dębno Piotra Downara
            oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Chrobaka wręczone zostały odznaczenia zasłużonym Sybirakom i Kombatantom. W części nieoficjalnej uroczystości młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie wystąpiła z godzinnym montażem słowno-muzycznym poświęconym wydarzeniom II wojny, deportacjom Polaków na Syberię i walce o wolną Polskę, którą zniewoliły władze sowieckie po zakończeniu działań wojennych.

            Montaż słowno-muzyczny poprowadzili uczniowie Julia Świątek z klasy II b LO i Bartosz Przespolewski z klasy II a LO. W montażu słowno-muzycznym wzięli  udział uczniowie z klasy III a LO: Hubert Suda, Sebastian Jakubowski, Grzegorz Jakuszewski, Tomasz Leończyk, Sara Szczepańska, Sara Kudła, Hanna Wiącek, Karolina Sumera, Milena Binięda, Klaudia Wiśniewska, Oliwia Filipowska, Kacper Binięda oraz z klasy III Technikum Mariusz Grudziński i Emanuel Grzeszczuk. Uczennice klasy I a i II a szkoły branżowej Emilia i Paulina Porowska zaśpiewały pięknie piosenki poświęcone problematyce patriotycznej. Za nagłośnienie odpowiedzialny był Alan Niedźwiecki z klasy III Technikum.

            Opiekę nad całością sprawowali Bożena i Andrzej Ferkalukowie
            oraz Joanna Sołtys.

                                                                               Andrzej Ferkaluk

             

                                                              

             

             

          • Śpiewy patriotyczne

          • Witajcie moi mili! Pozwólcie, że opowiem Wam historię. 22 września  Wasz ukochany pismak znów wyruszył na Plac Konstytucji 3 Maja, by – zgodnie z tradycją uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Swoją obecnością zaszczycili to miejsce między innymi znani dobrze i lubiani ludzie: pan poseł – Leszek Dobrzyński i pani starosta Powiatu Myśliborskiego – Danuta Patkowska.
            Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiedzialni byli: pan Aleksy Gołębiowski – akordeon i pan Benedykt Waszak – gra na djembie (bęben, na którym gra się rękoma). W śpiewie wspomógł nas także specjalnie utworzony chórek – w którym znalazła się między innymi pani Wioletta Kowalik. Wśród gości nie zabrakło też przedstawicieli grona pedagogicznego, mieszkańców miasta, jak i nas – młodzieży, kochającej swój naród (nie liczącej na żadne nagrody i ulgi w szkole – przecież to oczywiste. Nie można również zapomnieć o naszych wspaniałych technikach, którzy z uśmiechem na ustach nagłośnili dla nas całą uroczystość.

            Cała uroczystość została rozpoczęta przez dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
            w Dębnie, który chwilę potem przekazał mikrofon panu Leszkowi Dobrzyńskiemu. Moment później przeszliśmy do wspólnego muzykowania!

            I jak ono wyglądało? Podobnie jak w ostatnich latach, czyli wspaniale – bo z młodymi z ZSP nie może być inaczej! Jedyną różnicą był prawdopodobnie tylko minimalnie zmieniony repertuar pieśni – choć troszkę inny, to równie trafny i dobry! Wśród radośnie wyśpiewywanych przez nas pieśni znalazły się zarówno te weselsze i szybsze, jak „Serce w plecaku”, jak i smutniejsze, wolniejsze i bardziej skłaniające do refleksji, czego przykładem był chociażby „Marsz lwowskich dzieci”. Mimo pogody, która uraczyła nas chłodem i gęstymi chmurami, w pewnych momentach można było zobaczyć
             i poczuć tu i ówdzie pojawiające się promienie słońca. Dodatkowo charakterystyczna dla uroczystości była wspaniała, rodzinna atmosfera, pełna wiary, miłości, równości, braterstwa i patriotyzmu.
            Na wspomnienie z pewnością zasługuje fakt otrzymania przez naszą młodzież bardzo szczerej pochwały ze względu na piękny śpiew ze strony jednej z naszych elitarnych śpiewaczek. Dodatkowym, zupełnie niespodziewanym aspektem, a zarazem wisienką na torcie stała się też oprawa taneczna, tak dokładnie! W pewnym momencie na froncie pojawiła się młoda tancereczka – która zwieńczyła uroczystość swym  pokazem umiejętności – co stało się nie lada niespodzianką
            dla nas wszystkich, bowiem nie było planowane! Aby dobrze zakończyć uroczystość, ku pokrzepieniu serc uczestnicy uroczystości otrzymali domowe racuchy, co było gestem, pokazującym szczerość
            i prawdziwość całego przedsięwzięcia – bowiem pokazało, że tu nie mamy miejsca na sztuczną, nikomu nie potrzebną formalność! 

                                                                                       Do zobaczenia za rok moi mili

                                                                                                 Hubert Suda z III A LO

             

             

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

          •  

            Wakacje już dobiegły końca, zabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie wypoczęci, opaleni z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wrócili do murów naszej  kochanej szkoły. Trzeciego września, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie,  wszyscy spotkaliśmy się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019 r. Pan Dyrektor bardzo serdecznie powitał wszystkich uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Ze szczególną życzliwością  zwrócił się do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, życząc im, aby jak najszybciej poczuli się tutaj jak u siebie. Wszystkim natomiast życzył wytrwałościi sukcesów w nadchodzącym nowym roku szkolnym.

                                                                                                  Małgorzata  Jakuszewska

             





        • Rocznica wybuchu II wojny światowej
          • Rocznica wybuchu II wojny światowej

          • Jak co roku i w tym uczciliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z przedstawicielami władz miasta i kombatantami udaliśmy się z pocztem sztandarowym o godzinie 11.00 pod Pomnik Orła Białego, gdzie po wprowadzeniu przez pana Adama Kaczmarczyka, złożyliśmy kwiaty ku czci poległym czasie II wojny światowej.

                                                                                               Małgorzata  Jakuszewska

        • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
          • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

          • 22 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. W tegorocznym apelu uczestniczyli zaproszeni goście m. in. Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Pan Jerzy Sołtysiak i Starosta Myśliborski Pani Danuta Patkowska oraz przedstawiciele instytucji społecznych, zakładów pracy z gminy Dębno i Kostrzyna, rodzice. Na początku uroczystości odbyło się ślubowanie absolwentów III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz pożegnanie ich przez społeczność uczniowską. Następnie głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego Pan Krzysztof Zaborski. Po oficjalnej części apelu nastąpiło uhonorowanie uczniów szkoły za naukę, wytrwałość, udział w konkursach przedmiotowych i reprezentowanie szkoły na forum. Stypendia, nagrody rzeczowe i upominki wręczyła wyróżnionym uczniom Pani Danuta Patkowska Starosta Myśliborski. W dalszej kolejności Rada Pedagogiczna nagrodami, książkami i dyplomami wyróżniła uczniów za: bardzo dobre wyniki w nauce, 100% frekwencję, najwyższe lokaty w konkursach i zawodach sportowych, działalność społeczną na rzecz szkoły i środowiska oraz pracę w Samorządzie Uczniowskim.

            Uroczystość była również momentem pożegnania nauczycielki Pani Jadwigi Herbin oraz innych nauczycieli kończących pracę w szkole. Tekst ,,Wakacje’’- kabaretu OTTO zakończył apel.

                                                                                                   Małgorzata  Jakuszewska

             

             

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie
      • 95 760 21 36
      • Zespół Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie ul. Zachodnia 4, 74-400 Dębno Poland
      • Redaktor BIP Eliza Agopsowicz zsdebno@wp.pl tel.957602136
    • Logowanie