Kolejny raz ratujemy życie to znaczy 19 grudnia udaliśmy się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie i honorowo oddaliśmy 6,75 litra krwi. W wyjeździe wzięli udział:
-
Rawska Joanna 2aLO
-
Lesiuk Monika 3a LO
-
Lewandowska Izabela 3a LO
-
Hajduk Patryk 3T
-
Litwin Kamil 3T
-
Jurek Barbara 3T
-
Siwoń Arkadiusz 3T
-
Grudziński Paweł 4T
-
Pachciarek Krzysztof 4T
-
Górni Kamil 4T
-
Ruszlewicz Marcin 4T
-
Paradowski Adrian 4T
-
Albrecht Gracjan 3a ZSZ
-
Bienias Sebastian 3b LO
-
Kozakiewicz Krzysztof 3b LO
Jak często można oddawać krew?
Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi (tzw. 1 jednostkę krwi).
Osocze metodą plazmaferezy może być pobierane nie częściej niż co 2 tygodnie (w uzasadnionych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na skrócenie tej przerwy). Jednorazowo pobiera się nie więcej niż 650 ml osocza, przy czym od jednego dawcy w okresie jednego tygodnia nie można pobrać więcej niż 1,5 litra osocza, natomiast w ciągu jednego roku objętość pobranego osocza nie może przekroczyć 25 litrów.
Zabiegi trombaferezy (pobranie płytek krwi przy użyciu aparatu zwanego separatorem komórkowym) mogą być wykonywane nie częściej niż 12 razy w roku. Przerwy pomiędzy tymi zabiegami nie powinny być krótsze niż 4 tygodnie. Za zgodą lekarza, w szczególnych przypadkach, można te przerwy skrócić. Podczas jednej donacji pobiera się od dawcy ok. 200 ml krwinek płytkowych zawieszonych w osoczu.
Zabiegi erytroaferezy, czyli pobranie koncentratu krwinek czerwonych (KKCz) za pomocą separatora komórkowego mogą być wykonywane nie częściej, niż co 2 miesiące - przy pobraniu 1 jednostki krwinek czerwonych i nie częściej, niż co 6 miesięcy - przy pobraniu w jednej donacji 2 jednostek krwinek. Jednorazowe pobranie 2 jednostek KKCz możliwe jest wyłącznie u osób o masie ciała wynoszącej przynajmniej 70 kg i z odpowiednio wysokim stężeniem hemoglobiny (powyżej 140g/l).
W przypadku pobierania metodą aferezy jednocześnie osocza i koncentratu krwinek płytkowych lub krwinek czerwonych, łączna objętość pobranych składników krwi nie może przekroczyć 13 % całkowitej objętości krwi dawcy, ale maksymalnie 650 ml.
Małgorzata Jakuszewska